top of page

Byt Lorencova Zlín

Interiér bytu v developerském projektu Park Tower Zlín

autor:  Ing.arch. Alena Valová

foto:  Ing.arch. Alena Valová

investor: soukromý investor

fáze: studie, prováděcí dokumentace, realizace

rok: 2024

Jaké to je, být klient a architekt v jedné osobě? To si vyzkoušela něžnější polovina našeho týmu na realizaci interiéru developerského bytu v centru Zlína.

Svobodná duše autorky měla na návrh tohoto bytu velký vliv. 1,5 roku stráveného života na cestách po novém Zélandu ji utvrdilo v tom, že minimalismus je směr, který by ráda otiskla i do svého života v České republice.

„Při cestování vás velké množství věcí obtěžuje a navíc na ně ani nemáte místo. Zároveň zjistíte, že si vystačíte s málem. To vám dává určitý pocit svobody, který je nezapomenutelný.“

V současné době je byt navržen pro jednu osobu. Klasické dělení příčkami na ložnici, obývací pokoj a kuchyni nahrazuje otevřený prostor, kde se jednotlivé zóny prolínají. Díky tomu si můžu skrz velkoformátová okna vychutnávat výhledy na vizovické vrchy téměř ze všech koutů bytu. Volná dispozice ponechala byt světlý a stopy východního sluníčka na podlaze pozoruji až v kuchyni.

A proč si na svém bytě nevyzkoušet něco odvážnějšího? Monochromatická zelená podlaha se stala charakteristickým prvkem interiéru. Absence jakéhokoliv dělení na podlaze, ještě více podtrhuje otevřenou dispozici.

Většina interiéru je v odstínech bílé nebo béžové barvy, což je kontrastem ke zmiňované zelené podlaze. Spojujícím prvkem interiéru jsou oblé rohy, které se propisují do nábytku a zlatých doplňků. Celý interiér tak nabývá romantického dojmu.

Protože mám ráda společnost, přála jsem si do kuchyně velký rozkládací stůl. Našla jsem krásný kousek z šedesátých let spolu s židlemi Brusel . Jídelní prostor skvěle doplňuje zrcadlo se zlatým rámem a zavěšený designový lustr .

Pro zpříjemnění atmosféry ve večerních hodinách a zachování biorytmu lidského organizmu, jsou světla v interiéru stmívatelná s různou teplotou chromatičnosti.

Jelikož nesleduji každý večer televizi jak to v některých domácnostech bývá, není v bytě televize ani klasický obývací pokoj. Pro lepší požitek z dobrého filmu je zde projektor namířený na protější stěnu "ložnice". Sledování si tak můžu užívat přímo z postele.

Téměř jednu celou stěnu zabírá na míru dělaná kuchyňská linka a vysoké skříně, které volně přechází do prostoru předsíně. Vysoký nábytek zahrnuje vestavěnou myčku, sušičku a úložné prostory. Pro zvětšení pracovní plochy kuchyně jsme demontovali parapet a pracovní desku tím prodloužili.

 

Úložné prostory jsou v bytě nutností, ale netřeba to přehánět. Já si zatím vystačím s věšákem na ramínka a otevřenými policemi u postele. Do budoucna je tu plánována vestavěná skříň. Svůj minimalistický přístup bych však v návrhu ráda dodržela.


Na podlahu lodžie jsem zvolila dřevěná prkna ze zestařeného sibiřského modřínu. Prkna nejen, že odolávají povětrnostním podmínkám, ale jejich lehce nazelenalá barva se hodí i k podlaze v interiéru.

Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-detail_02
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-jidelna01
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-jidelna02
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-kuchyne04
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-kuchyne03
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-detail_01
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-detail_03
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-kuchyne02
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-loznice01
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-loznice02
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-predsin02
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-predsin01
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-kuchyne01
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-vyhled
Kvartyr-architekti-byt-zlin-lorencova-terasa
bottom of page