top of page

Vinárna na radnici

Zbiroh
autor: Ing.arch. Jiří Nosek

spolupráce: Kvalitář

fáze: studie

rok: 2017

Navrhovaný prostor, který si klient přál proměnit ve vinárnu, se nachází v radniční budově přímo v centru města Zbiroh. Budova si zvenčí ve velké míře zachovala svou původní podobu, ale interiéry jsou za léta využívání pro různé účely zcela zbavené jakékoli identity. Rozhodli jsme se vyjít z historického odkazu a navrátit prostoru dávno ztracenou atmosféru a doplnit ji o asociace spojené s vinnou kulturou v Čechách a na Moravě.

Zásadní dispoziční úpravy nebyly nutné. Byl pouze přesunut hlavní vstup tak, aby návštěvníci nebyli vedeni okolo sociálních zázemí a mohli pohodlně přejít od vstupu do budovy přímo do prostoru vinárny.

Dříve probouraná nosná stěna ve středu dispozice podpíraná ocelovým nosníkem byla doplněna o falešné klenby, které navrací do prostoru přirozenou tektoniku odpovídající době vzniku budovy a zároveň mohou vzdáleně evokovat vinný sklípek.

Zvolenou atmosféru dále doplňují stylizované lidové motivy v podobě prořezávaní na čelní straně baru a na dřevěných lavicích. Odkaz k lidové kultuře se opakuje i v malovaných dekorativních pásech pod stropem místností.

Přesto, že tento návrh nakonec nebyl tím, který si klient z nabízených variant zvolil, je to náš favorit pro daný prostor a účel.

1
2
3
4
půdorys
řezy
puvodní_stav
bottom of page